CCTV - slovník pojmov

Kamerové systémy sa neustále vyvíjajú a s tým je spojený aj nárast funkcií, ktorými disponujú. V nasledujúcom článku sa zoznámime s najčastejšie používanými termínmi a skratkami, ktoré charakterizujú či už HDCVI kamerové systémy alebo IP kamerové systémy Dahua, Avigilon, Sony a mnohých iných.

AGC (Automatic Gain Control)
Automatické riadenie zisku. Elektronický obvod, ktorý zamedzuje kolísaniu signálu pri rôznych úrovniach osvetlenia. Pri nižšom osvetlení je výstupný signál zosilnený.

AWB (Automatic White Balance)
Automatické vyváženie bielej. Funkcia zodpovedná za správne, čo najvernejšie farebné podanie obrazu. Bez ohľadu na stav osvetlenia na mieste snímania budú farby zobrazené vždy prirodzene (napr. pri prechode z denného svetla na umelé osvetlenie).

BLC (Backligt Compensation)
Kompenzácie prostisvetla. Funkcia obmedzujúca efekt, ktorý vzniká pri snímaní objektov s veľmi svetlým pozadím. Vďaka nej je obraz jasnejší a objekty z popredia sú rozpoznateľné.

Defog
Nástroj potláčajúci nepriaznivé vplyvy počasia ako hmla, dážď, sneženie.

Deň/noc (day/night)
Funkcia farebných kamier, kedy sa obraz pri zníženej viditeľnosti automaticky prepne do čiernobieleho režimu. Čiernobiela kamera má lepšiu citlivosť ako farebná, preto je čiernobiely obraz za nízkej viditeľnosti kvalitnejší ako farebný.

DNR (Digital Noise Reduction)
Redukcia zašumenia obrazu. Funkcia, ktorá umožňuje zníženie šumu v obraze, ktorý sa vyskytuje pri znížených svetelných podmienkach.

DVR (Digital Video Recorder)
Digitálne záznamové zariadenia spracovávajú obrazové údaje z analógových kamier a následne ukladajú na vstavaný HDD. Dĺžka uloženého záznamu je závislá na veľkosti používaného harddisku. Kamerový systém založený na DVR je vždy len káblový.

DWDR (Digital Wide Dynamic Range)
Ide o digitálne WDR, kedy kamera používa bežný snímací čip a efekt WDR sa docieľuje softvérovo. Túto technológiu využívajú lacnejšie typy kamier, pričom kvalita obrazu zodpovedá nižšej cene.

ePoE
Funkciou ePoE je možné napájať kamery a prenášať dáta po sieťovom kábli až do vzdialenosti 800 metrov, pričom je potrebné, aby všetky zariadenia podporovali tento štandard.

HDCVI (High Definition Composite Video Interface)
Technológia vyvinutá spoločnosťou Dahua. Veľkou výhodou je, že na prenos signálu sa využíva koaxiálny kábel, vďaka čomu je možné novým systémom HDCVI nahradiť starší analógový kamerový systém bez nutnosti výmeny kabeláže, čo vedie k úspore nákladov spojených s revitalizáciou. S použitím vhodného prevodníka je možné využiť aj UTP kabeláž.

HDMI (High Definition Multimedia Interface)
Rozhranie pre multimediálne zariadenia prenášajúce digitálny obraz aj zvuk zo zdrojového zariadenia do zobrazovacieho. HDMI poskytuje veľké dátové kapacity a vysoký štandard bezchybnosti prenosu.

HLC (Highlight Compensation)
Funkcia, ktorá sníma silné zdroje svetla (svetlomety, reflektory) a kompenzuje expozíciu na týchto miestach, čo vedie k zvýšeniu kvality obrazu.

IP kamera
Sieťová kamera, ktorá pre prenos dát využíva internetový protokol. Spojenie s okolím je realizované prostredníctvom rýchlej ethernetovej linky.

IR filter
Infračervený filter prepúšťa len infračervené spektrum slnečného žiarenia a viditeľné svetlo blokuje. Výsledný IR efekt spôsobuje vyšší kontrast v častiach obrazu a tým viac vyniknú detaily.

IR LED prísvit
Prísvit infračerveným svetlom je pre ľudské oko neviditeľné. Ide o svetlo na nižších frekvenciách ako viditeľné svetlo. Používa sa ako reflektor pre všetky typy kamier, ktoré sú citlivé na IR pásmo, vďaka čomu je scéna v noci pekne osvetlená.

Krytie IKxx
Udáva stupeň ochrany elektrických zariadení proti vonkajším mechanickým nárazom krytmi. Označenie je v stupňoch IK00 až IK10. Jednotlivým stupňom zodpovedá vplyv telesa o hmotnosti 0,2 až 5 kg z výšky 75 až 400 mm, pričom stupeň IK00 nedisponuje žiadnou ochranou.

Krytie IPxx
Stupeň ochrany krytom alebo krytie je odolnosť elektrospotrebiča voči vniknutiu cudzieho telesa alebo vniknutiu kvapalín. Vyjadruje sa v IP kóde (IP = international protection). Kód tvoria 2 číslice: prvá udáva ochranu pred vniknutím cudzích predmetov, druhá číslica udáva ochranu pred vniknutím vody. Maximálny možný stupeň ochrany krytom je IP69.

Lux
Lux je jednotka intenzity osvetlenia, ktoré je spôsobené svetelným tokom 1 lúmen dopadajúcim na plochu 1 m2 bez ohľadu na odrážavosť tejto plochy. Ak na plochu veľkosti 1 m2 rovnomerne dopadá svetelný tok veľkosti 1 lm, vtedy má plocha osvetlenie 1 lux. Osvetlenie vypočítame ako podiel svetelného toku v lúmenoch a plochy v štvorcových metroch.

NVR (Network Video Recorder)
Sieťové záznamové zariadenie, ktoré je určené na ukladanie a vzdialené prezeranie obrazových údajov kódovaných a spracovaných priamo v kamerách. Kamerový systém založený na NVR sa používa prevažne s IP kamerami a môže byť káblový alebo bezdrôtový.

Objektív
Objektív je optická sústava, základná časť ďalekohľadu alebo optickej fotografickej komory, utvárajúce reálny obraz pozorovaného predmetu. Objektívom môže byť jednoduchá šošovka, sústava šošoviek alebo vyduté zrkadlo. Objektív definuje jeho priemer, ohnisková vzdialenosť a ich pomer (svetelnosť objektívu). Objektívy delíme na dva základné typy, a to objektívy s pevným ohniskom a s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou (zoom objektívy).

ONVIF (Open Network Video Interface Forum)
Ide o otvorený, celosvetový štandard pre komunikáciu bezpečnostných systémov založených na IP technológii, ako napr. VMS, NVR, IP kamery či prístupové systémy. Organizácia bola založená v roku 2008 spoločnosťami Bosch, Axis a Sony. Zariadenia podporujúce ONVIF navzájom spolupracujú, vďaka čomu možno v kamerovom systéme integrovať kamery či záznamové zariadenia rôznych výrobcov. 

People Counting
Funkcia pre monitorovanie pohybu ľudí, vďaka ktorej máte prehľad napríklad o tom, koľko ľudí sa nachádza v monitorovanom objekte.

PoC (Power over Coax)
Technológia určená pre HDCVI kamerové systémy, ktorá umožňuje prenos napájania zariadení po jednom koaxiálnom kábli spolu s videosignálom a riadiacim signálom. Vďaka tomu odpadajú náklady na samostatný napájací kábel a potrebné zdroje napájania.

PoE (Power over Ethernet)
Napájanie po ethernetovom kábli. Mnohé IP kamery využívajú napájanie prostredníctvom dátového kábla, ktorým je zároveň prenášaný aj videosignál. Technológia PoE zabezpečuje napájanie 48 V DC pri príkone 15,4 W. Napájacie zariadenia PoE môžu poskytovať napájanie len zariadeniam typu PoE.

PoE+
Technológia pre napájanie kamier po ethernetovom kábli až do vzdialenosti 300 metrov, ktorá zabezpečuje napájanie 48 V DC pri príkone až 30 W. Napájacie zariadenie PoE+ je schopné poskytnúť napájanie aj zariadeniam typu PoE.

PTZ
Typ kamier, ktoré umožňujú ovládať pozíciu objektívu horizontálne aj vertikálne, ako aj zmenu ohniskovej vzdialenosti – zoom. PTZ kamery môžu mať špeciálne funkcie, ako sú sledovanie pohybujúcich sa objektov, sledovanie vopred vytýčenej trasy, prechod medzi dvoma bodmi a iné.

ROI (Region Of Interests)
Funkcia umožňujúca spracovávať, prenášať a ukladať dáta len z vybraných časti snímaného obrazu, čo sa môže pozitívne odraziť na kapacite potrebného úložiska.

Rozlíšenie
Parameter, ktorý udáva, z koľkých obrazových bodov (pixelov) sa skladá výsledný obraz. Množstvo pixelov sa opisuje vodorovne aj zvisle. Výhody vysokého rozlíšenia sú jemnejší obraz, viac detailov, vyššia čistota a ostrosť obrazu či živšie farby. Najčastejšie štandardy rozlíšenia:

SD - 720 x 560 pixelov
HD - 1280 x 720 pixelov
HD ready - 1366 x 768 pixelov
Full HD - 1920 x 1080 pixelov
Ultra HD - 3840 x 2160 pixelov
4K - 4096 x 2160 pixelov
8K - 7680 x 4320 pixelov

Starlight
Kamery s funkciou Starlight dosahujú farebnej citlivosti stotín až tisícin luxu, vďaka čomu je aj nočný obraz kamery farebný, kedy bežné kamery prechádzajú do nočného čiernobieleho režimu.

VGA (Video Graphic Array)
Najstarší typ grafického rozhrania, ktorý využíva analógový konektor typu D-Sub, vyvinutý firmou IBM v roku 1987. Využívaný je hlavne pri starších monitoroch alebo projektoroch, kde nie je požadovaný prenos veľkého množstva obrazových dát. Zvládne maximálne počet farieb 256 a rozlíšenie 640 x 480. Neskôr bol nahradený rozhraním HDMI.

WDR (Wide Dynamic Range)
Funkcia kamier, vďaka ktorej je poskytovaný jasný obraz aj za okolností, kedy je rozdiel medzi najsvetlejšími a najtmavšími časťami v obraze príliš veľký. Kamery používajú snímací čip s podporou snímania v prostredí s vysokým kontrastom osvetlenia. Obrazu je kvalitnejší ako pri DWDR. Funkcia je vítaná pre rozoznávanie detailov napríklad v prípadoch tieňov v osvetlenom priestore, zdrojov silného svetla v pozadí ako svetlomety automobilov, veľké okná v tmavých priestoroch, veľké sklenené výklady či nočnej prevádzke na verejných komunikáciách.

Záznamové zariadenie
Zariadenie určené na spracovanie, ukladanie alebo vzdialené prezeranie obrazových údajov odoslaných z kamier. Môže ísť o záznamové zariadenie digitálne (DVR) alebo sieťové (NVR).

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz